Budoucí důchodci

Spoříte na penzi? Kam, kolik, kde,…? Nenajdete v České republice asi nikoho, kdo by odpověděl na tuto otázku jen uvedením spoření u penzijní společnosti. Přesto se otázky kolem penzijní reformy, spoření, regulace spoření a podpory tohoto spoření zužují jen na „penzijní fondy“. Proč?

Co by nastalo, kdyby stát místo vlastnoručně zaváděných, měněných a rušených produktů opravdu podpořil „spoření na penzi“? U svého finančního ústavu si určíte jaká část z vašich úspor je určena „na penzi“. Nebo si založíte pro tento účel ještě jeden účet, další spoření. U jedné banky, u druhé banky s jinými podmínkami a k tomu spoření u penzijní společnosti, protože tam vám stát k celému spoření na penzi posílá státní podporu. A taky má penzijní společnost nejmenší poplatky – to ale zjistíte až po čase, díky srovnání. A máte komplet vyřešené dlouhodobé spoření. Kdyby to nevyšlo a díky nenadálé životní situaci se musely úspory použít dříve, tak jedno ze spoření zrušíte a vrátíte také státní příspěvky k této částce spoření (resp. to za vás vyřídí penzijní společnost).
O nic nového, co neustále vymýšlí někteří politici se nemusíte starat. V zásadě se vám může změnit jen výše státní podpory nebo o ni můžete přijít zcela. Politici z těchto různých finančních produktů nemohou „vzít“ vaše penzijní úspory nebo je někam „vracet“.
V takto nastaveném systému státem podporovaného spoření můžete spořit na penzi opravdu v klidu.